Korkeakoulututkimuksen XIV symposium siirtyy elokuulta joulukuulle: uudet päivät 14.-15.12.2020

[In English below]

Hyvät korkeakoulututkimuksen ystävät,

Kuten varmaan arvaatte, olemme symposiumtoimikunnassa seuranneet Covid-19 -pandemiatilanteen kehitystä tiiviisti. Vielä pari viikkoa sitten näytti siltä, että elokuun loppu voisi olla mahdollinen ajankohta symposiumille. Nyt kuitenkin näyttää siltä, että tilanne jatkuu. Jyväskylän yliopisto on nyt jatkanut kansainvälistä matkustuskieltoa ja kokousten järjestämiskieltoa heinäkuun loppuun, ja vahvasti suosittelee myös elokuun tapahtumien peruuttamista. Näissä olosuhteissa symposiumtoimikunta päätyi lykkäämään symposiumin järjestämistä joulukuulle 2020. Uusi ajankohta on maanantai-tiistai 14.-15.12.2020; tämä sopii myös kaikille kutsutuille puhujille. 

Abstraktien jätön uusi takaraja on 15.9. Tästä toki lähetämme muistutuksia vielä lähempänä syksyä. Jo lähetetyt abstraktit pysyvät järjestelmässä ja ovat voimassa, ellet ilmoita vetäväsi abstraktia pois tai lähetä uutta versiota takarajaan mennessä.

Näkemisiin Jyväskylässä 14.-15.12. ,

Korkeakoulututkimuksen symposiumtoimikunta

****

Dear friends of higher education research,

As you may have guessed, we have monitored the developments with the Covid-19 pandemic closely here in the higher education symposium committee. While still a couple of weeks ago it seemed that the symposium could be organised in August, the situation seems to have escalated. University of Jyväskylä has now extended the international travel ban and meetings ban until the end of July, strongly encouraging also a cancellation of August events. The symposium committee has thus decided to postpone the symposium to December 2020. The new dates are Monday-Tuesday, December 14-15 2020; this time is also suitable for all invited speakers.

The new deadline for submitting abstracts is September 15. We will be sending reminders about the deadline closer to September. Abstracts that have already been submitted will remain in the system and will be evaluated accordingly, unless you indicate that you are withdrawing the abstract, or submit a new version by the deadline.

See you in Jyväskylä on December 14-15,

Symposium of Higher Education Organizing  Committee